Opis zdjęcia, a w nim ważne dla nas słowa kluczowe

Nazwa firmyy

Początki cyfrowego obrazu

fotograf poznań Początki fotografii cyfrowej były dość trudne, mino iż koncepcja samego zapisu była gotowa, brakowało metoty dzięki której można by zapisać obraz. Dopiero po zaprezentowaniu w 1951r przez Bing Crosby Laboratories modelu magnetowidu na taśmę magnetyczną, pozostał już tylko krok aby zatrzymać elektroniczny obraz. Badania prowadzone dla armii oraz programów badań kosmicznych zaowocowały pierwszymi zdjęciami w formie elektronicznej np. Marsa jakie w latach 60-tych wykonała sonda kosmiczna Mariner IV.
Za pierwszy prototyp aparatu cyfrowego uważa się konstrukcję opracowaną w 1975r przez inżyniera Stevena Sassona z Eastman Kodak Company aparat ważył 3,6kg posiadał obiektyw zapożyczony z kamery filmowej, matrycę CCD o rozdzielczości 0,01Mp (czyli 10tyś punktów) a obraz zapisywany był na magnetycznej kasecie magnetofonowej. Czas zapisu zdjęcia wynosił 23 sekundy a na kasecie mieściło się ok 30zdjęć.
Dalej było już znacznie łatwiej. W 1981r Sony pokazało światu pierwszą lustrzankę elektroniczną z wymienną optyką.Aparat posiadał matrycę CCD o rozdzielczości 0,3Mp. W owym czasie jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się coraz to doskonalsze rozwiązania w wyścigu tym brały udział między innymi takie firmy jak:Kodak, Sony, Yashika, Canon,PentaŸ Hitahi, Minolta, Fujifilm. Cechą wspólną wszystkich konstrukcji była forma zapisu na nośnikach magnetycznych. Dopiero w 1988r firma Fujifilm zaprezentowała pierwszy cyfrowy aparat fotograficzny model DS-1p. Matryca tego urządzenia generowała rozdzielczość 0,4Mp a obraz zapisywany był na specjalnie opracowanej wraz z firmą Toshiba karcie pamięci SRAM.REKLAMA

Menu